Rozhovor s TV Považie o úspore elektrickej energie v domácnostiach

Spotreba elektrickej energie zostáva významným environmentálnym problémom na celom svete. Väčšinu spotrebovanej elektriny stále vyrábame z fosílnych palív –  ropa, zemný plyn a uhlie. Podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) sa uhoľné elektrárne najvýraznejšie podieľali na raste emisií v roku 2018. Výroba elektriny z uhlia predstavuje 30 % celosvetových emisií CO2. Šetrenie energie v každej domácnosti môže hrať malú, no významnú úlohu pri znižovaní potreby výroby elektriny a znižovaní emisií CO2.

Vypočujte si náš rozhovor na TV Považie o úspore elektrickej energie v domácnostiach.

Mnohé LED žiarovky môžu vydržať v priemere 25 000 hodín, zatiaľ čo obyčajné žiarovky vydržia približne 750 hodín. Keď zvážime, koľko žiaroviek by ste si museli kúpiť v priebehu 25 000 hodín, náklady na nákup nových žiaroviek sú ohromujúce. K tomu sa pridávajú náklady na elektrinu. Rozsvietenie obyčajnej žiarovky vás bude stáť v priemere za 25 000 hodín 240€, pričom za rozsvietenie LED žiarovky by ste zaplatili 40€ za rovnaký počet hodín. Ak to všetko vynásobíte počtom žiaroviek vo vašej domácnosti, uvidíte, ako vám prechod na LED žiarovky môže potenciálne ušetriť stovky na účtoch za elektrinu za obdobie iba jedného roka.

Vedeli ste, že vaše elektronické zariadenia spotrebúvajú až 75% elektriny, keď sú v tzv. pohotovostnom režime? Jednoduchá kontrola u vás doma pravdepodobne ukáže, že máte aspoň niekoľko pripojených zariadení, ktoré nepoužívate. Napríklad elektronické zariadenia v pohotovostnom režime, ako sú televízory, počítače, svietidlá a herné konzoly. Mnohé z týchto spotrebičov odoberajú malé množstvo elektriny počas čakania na použitie. Preto ak ich nepoužívate, je treba ich vypnúť priamo zo zástrčky. Dávajte pozor najmä na staršie spotrebiče, ktoré môžu mať nižšiu energetickú triedu.

Väčšina z nás spí lepšie, keď je v dome o niečo chladnejšie, ako by sme chceli, keď sme hore. Ale vedeli ste, že môžete skutočne ušetriť peniaze na účte za elektrinu tým, že na noc znížite teplotu vášho termostatu? Keďže je vonku v noci chladnejšie, chladenie domu vyžaduje oveľa menej energie. Väčšina domov si udrží príjemnú teplotu celé dopoludnie a vy nebudete musieť znova spustiť kúrenie až do neskorého popoludnia.

Pamätajte, že existuje súvislosť medzi množstvom elektriny, ktorú spotrebujete a životným prostredím. Vaše osobné zmeny v úspore elektriny sa môžu zdať malé, ale všetky sa sčítavajú a nadväzujú na seba. Zistíte to napríklad aj podľa niekoľkých jednoduchých tipov, ktoré sme uviedli vyššie. Úspory energie sú také jednoduché, ako je venovať pozornosť používaniu elektrickej energie v domácnosti. Malé zmeny, ako napríklad vypnutie všetkých svetiel pred odchodom z bydliska sa tiež počítajú. To všetko vedie k šetreniu energie v celom dome.