Poznáte najväčšie výhody LED osvetlenia?

LED osvetlenie ponúka niekoľko výhod oproti tradičným žiarovkám, pričom stavia na najlepších častiach svojich predchodcov. Tu je niekoľko výhod, ktoré LED diódy ponúkajú a vďaka čomu sú také užitočné:

Dlhá životnosť

LED komponenty a spôsob, akým generujú svetlo, výrazne predlžujú ich životnosť. Tam, kde sa životnosť iných žiaroviek skracuje – nízka úroveň tepla, odolnosť a energetická účinnosť LED žiarovky – umožňujú, aby predbehla trvácnosť obyčajných žiaroviek o niekoľko tisíc hodín.

Zvyčajne sa dôležité časti žiarovky, ako je vlákno, časom oslabia, čo spôsobuje jej vyhorenie. LED diódy sa však nevypaľujú rovnakým spôsobom ako bežné žiarovky. Namiesto  množstva vyprodukovaného svetla žiarivosť postupne klesá, čo sa nazýva „odpis luménu“. Životnosť LED žiarovky je založená na tom, ako dlho trvá, kým sa svetelný tok žiarovky zníži na 30 %, takže pravdepodobne vydrží dlhšie ako priemerná hodina životnosti uvedená na obale. Niektoré lacnejšie LED žiarovky vydržia len asi 5 000 hodín, čo je stále o 4 000 – 3 000 hodín dlhšie ako priemerná životnosť žiaroviek, ale mnohé značkové žiarovky majú viac ako 25 000 hodín.

Energetická účinnosť

Vďaka vysokému svetelnému výkonu sú LED diódy schopné premeniť približne 70 % svojej energie na svetlo, čo ich robí oveľa efektívnejšie ako iné žiarovky, ktoré premenia energiu na teplo. Len 6-wattová LED žiarovka vyžaruje také množstvo svetla ako 40-wattová bežná žiarovka a vďaka nižšej teplote je jej prevádzka bezpečnejšia. Bežné žiarovky sa môžu tak zohriať, že by mali byť mimo dosahu detí, ktoré by sa mohli popáliť, a je tiež známe, že spôsobujú požiare, ak sa náhodne dostanú do kontaktu s horľavými materiálmi, ako sú napríklad záclony a pod.

Výmena jednej 60-wattovej žiarovky za LED vedie k zníženiu emisií CO2 o približne 160 kg ročne. Ak by ste vo svojom dome vymenili 10 lámp za LED, znamenalo by to zníženie emisií CO2 o 1599 kg ročne.

Výnimočný rozsah farieb

Bežné žiarovky vyžadujú pre ich prevádzku gély alebo filtre na vytvorenie rôznych farieb a odtieňov svetla. Na druhej strane LED diódy ponúkajú širokú škálu farieb a farebných teplôt bez použitia gélov alebo filtrov, ktoré sa môžu časom vypáliť alebo vyblednúť. Pri LED diódach sa mení skutočná dióda (alebo jej fosforový povlak), aby sa zmenila farba vyžarovaného svetla, takže sa môžete spoľahnúť, že žiarovke zostane rovnaký odtieň až do konca jej životnosti.

Nízke vyžarované teplo

Zatiaľ čo obyčajná žiarovka funguje tak, že zahrieva svoje vlákno na teplotu, ktorá vytvára svetlo, LED žiarovka vyžaruje elektromagnetickú energiu ako svetlo, keď je elektrizovaná. Premenou energie na svetlo namiesto tepla (namiesto použitia tepla na generovanie svetla) sú LED diódy schopné pracovať pri výrazne nižšej teplote ako iné typy žiaroviek. To málo tepla, ktoré LED diódy vygenerujú, je odvádzané špeciálnym chladičom, ktorý je navrhnutý tak, aby absorboval akékoľvek teplo a bezpečne ho odvádzal preč od diód. Zatiaľ čo obyčajné svietidlo alebo základňa môžu byť na dotyk teplé, samotné LED diódy nevyžarujú infračervené žiarenie vo svojom lúči, čo znamená, že v ňom nie je žiadne teplo. Vďaka tomu sú optimálne na použitie v oblastiach citlivých na teplo, ako je zobrazovanie umeleckých diel, pretože nespôsobujú vyblednutie ani iné tepelné poškodenie farieb alebo farbív.

TIP: LED diódy neprodukujú výrazné teplo, ale kvôli spôsobu, akým ho rozptyľujú, by sa niektoré dizajny nemali uchovávať v uzavretých priestoroch, pretože by to spôsobilo degradáciu žiarovky a skrátenie jej životnosti. Vždy sa uistite, že ste na obale alebo v špecifikáciách produktu skontrolovali pokyny, kde by sa žiarovka mala alebo nemala používať.

Spoľahlivosť

LED diódy patria ku spoľahlivej forme osvetlenia – môžu bezpečne fungovať pri nižších teplotách a vydržia viac nárazov a vibrácií ako bežné žiarovky, pretože nemajú vlákna ani iné krehké časti. Vďaka tejto stabilite sú ideálne na použitie v oblastiach, ktoré sú vystavované kolísaniu teploty, nepriaznivému počasiu a otrasom, ako sú napríklad vonkajšie alebo stropné ventilátory.

Okamžité osvetlenie

Znie vám to povedome? Zasvietite svetlo, aby ste niečo našli, ale musíte chvíľu počkať, kým vôbec niečo uvidíte, pretože čakáte, aby žiarovka dosiahla svoj maximálny svetelný výkon. Na rozdiel od kompaktných žiariviek, ktorým trvá niekoľko okamihov, kým sa zahrejú, LED diódy fungujú pri plnom jase od okamihu, keď stlačíte vypínač.

Smerové osvetlenie

LED diódy sú navrhnuté tak, aby vyžarovali svetlo len do jedného smeru, namiesto jeho rozptýlenia do okolia. To pomáha znižovať spotrebu energie, pretože nedochádza k plytvaniu alebo zachyteniu svetla v reflektoroch, ktoré môžu zabrániť tomu, aby viac ako polovica generovaného svetla vychádzala zo žiarovky. Smerový charakter výstupu robí LED ideálne pre priestory, kde je potreba pracovného osvetlenia alebo pre zapustené stropné svietidlá.

Kompletnú ponuku LED svietidiel nájdete u nás na e-shope.