IP krytie a jeho význam

Plánujete si zakúpiť osvetlenie a stretávate sa s označením IP po prvýkrát a neviete čo táto skratka znamená? Aj keď na prvý pohľad sa môže zdať, že tieto čísla tvoria nepodstatný údaj, ich význam je dôležitý.

Aký je význam skratky IP 

Označenie IP (International Protection) vyjadruje istý stupeň ochrany svietidla voči vniknutiu cudzieho telesa a kvapaliny. Je podstatné pri všetkých elektronických zariadeniach a stretneme sa s ním nie len pri svietidlách, ale aj mobilných telefónoch, hodinkách, zásuvkách a pod. Pre zákazníka je tento údaj dôležitý práve preto, aby vedel kam svietidlo môže umiestniť, prípadne kde a za akých okolností môže daný elektrický výrobok používať.  Druhy krytia sa označujú väčšinou dvomi až tromi číslami, no stretávame sa tiež aj s využívaním písmen. Prvé číslo označuje ochranu proti vniknutiu cudzieho telesa, druhé ochranu pred tekutinami a posledné označuje ochranu proti mechanickým nárazom.

Stáva sa, že výrobca uvádza krytie svetla, len pre jednu triedu ochrany. V tom prípade sa môžeme stretnúť aj so zápisom napríklad IP X4,  kde písmeno x je použité pre znázornenie stupňa ochrany pred pevnými predmetmi a materiálmi, ktorú pri danom výrobku neuvádza. Ale zákazník si vie z daného označenia vyčítať že ochrana proti vniknutiu kvapaliny je 4.  Pre lepšie oboznámenie prikladáme aj praktické vizuálne tabuľky.

Využitie v praxi 

Z pohľadu výberu osvetlenia do interiéru je dôležité uvedomiť si v akom prostredí bude inštalované. Ak je prostredie suché a nepredpokladá sa kontakt s vodou, prípadne parou – využívajú sa najčastejšie svietidlá s krytím IP21 a IP 20.  Takéto krytia sú vhodné do obývačky, chodby, spálne, detskej izby a pod. Pričom pre osvetlenie interiéru, kde môže dôjsť ku kontaktu s vodou, ako je kúpeľňa či kuchyňa sa najčastejšie inštalujú svietidlá s krytím IP 44 a vyšším.  Je však potrebné si uvedomiť, že toto krytie nie je vhodné všade, existujú miesta, kde ku kontaktu s vodou dochádza častejšie, alebo aj stále.  V exteriéri uvažujeme o ochrane minimálne IP44 pretože je svietidlo vystavené prachu a striekajúcej vode.

Kompletnú ponuku svietidiel nájdete u nás na e-shope.