História a fakty o elektrickej energii ⚡

Benjaminovi Franklinovi, americkému politikovi a vynálezcovi, sa pripisuje objav elektriny v roku 1700, vďaka jeho experimentu s lietajúcim šarkanom, o ktorého počas búrky pripevnil kovový kľúč. Dokázal, že blesk je forma elektriny a vynašiel bleskozvod, ktorý chráni budovu, ak do nej udrie blesk. Vo vede je elektrina a jej história fascinujúcou témou, ktorá nám všetkým môže pomôcť pochopiť, ako sa život zmenil vďaka nej.

Tu je niekoľko faktov o elektrickej energii:

  1. Elektrický prúd sa meria v ampéroch. Elektrická potenciálna energia sa meria vo voltoch.
  2. Elektrina, ktorá sa zhromažďuje na jednom mieste a nehýbe sa, sa nazýva statická elektrina. Elektrina, ktorá sa pohybuje sa nazýva prúdová elektrina a je tokom elektrického náboja.
  3. Jednosmerný prúd a striedavý prúd opisuje spôsob, akým elektróny prúdia v elektrickom prúde. Pri jednosmernom toku elektriny prúdia elektróny jedným smerom, ale pri striedavom prúde menia smery striedavo dopredu a dozadu.
  4. Keď sa na povrchu predmetu vytvorí elektrický náboj, vytvorí sa statická elektrina vo forme elektrického výboja. K tomu dochádza, keď je elektrický náboj rýchlo neutralizovaný opačným nábojom.
  5. Elektrina je sekundárna energia vyrobená z iných energií, ako je uhlie, voda a vietor. Najväčší svetový zdroj energie na výrobu elektriny pochádza z uhlia. V elektrárni sa uhlie spaľuje v peci a ohrieva vodu, kým nezovrie. To vytvára paru, ktorá potom roztáča turbíny pripojené ku generátorom. Generátor premieňa energiu z rotujúcej turbíny na elektrickú energiu. Elektrina prichádza z elektrárne podzemným a nadzemným vedením až k vám domov.
  6. Elektrinu je možné vyrábať aj z obnoviteľných zdrojov, akými sú voda a vietor. Vodná energia vyrába elektrinu pomocou vody na roztočenie turbín pripojených ku generátorom. Podobne veterná energia využíva vietor na otáčanie turbín pripojených ku generátorom, ktoré vyrábajú elektrinu.
  7. Blesk je výboj elektriny v atmosfére, ktorý je spôsobený statickou elektrinou. Blesky sa môžu pohybovať rýchlosťou 130 000 mph, dosiahnuť 30 000 ℃ a vytvoriť až 3 milióny voltov.
  8. Elektrina sa pohybuje rýchlosťou svetla – pohybuje sa rýchlejšie ako 186 000 mph.
  9. Elektrina hrá dôležitú úlohu v tom, ako vaše srdce bije. Elektrina spôsobuje kontrakciu svalových buniek v srdci. Elektrokardiografický prístroj (EKG) meria elektrinu prechádzajúcu srdcom.

IMAO elektroinštalačný materiál dostupný na našom e-shope