drevene pelety na kurenie

Drevené pelety ako biopalivo pre alternatívne kúrenie

Drevené pelety ako biopalivo pre alternatívne kúrenie

Alternatívne kúrenie biopalivami ako sú drevené pelety a brikety je spôsob ako využívať obnoviteľné zdroje energie na vykurovanie.  Surová biomasa nie je taká efektívna ako drevené pelety, ktoré sa z nej dajú vyrobiť. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, čo pelety sú a ako toto biopalivo využiť čítajte ďalej. 

Ako vzniká biomasa?

Drevené pelety, drevná štiepka, odpad z papiera a desiatky ďalších poľnohospodárskych produktov, ktoré môžu byť použité na výrobu energie – toto všetko sú príklady biomasy. Najdôležitejšie však je, že biomasa je obnoviteľný zdroj energie. Biomasa je prakticky neobmedzená, a tiež približne rovnako cenovo dostupná ako fosílne palivá. Z biomasy sa lisovaním (peletizáciou) vyrábajú drevené pelety, ktoré sú veľmi efektívne biopalivo. Obrovská výhoda drevených peliet je, že oproti surovej biomase ich spaľovanie vytvorí iba zlomok emisí. Kotly na pelety majú najnižšie emisie pevných častíc zo všetkých tuhých palív. Oproti surovej biomase majú pelety omnoho nižšiu vlhkosť a hustotu, čo znamená, že sa s nimi dá efektívnejšie manipulovať a majú vyššiu výhrevnosť.

Zariadenia a kotly na pelety

Pre vykurovanie pomocou drevených peliet sa odporúča využívať vykurovacie zariadenia ako krbové pece alebo kotly na pelety. Moderné kotly na pelety sú plne automatizované. Pelety sa prepravia zo zásobníka priamo na miesto spaľovania, kde dôjde ku elektrickému zapáleniu. Drevené pelety potrebujú pre spaľovanie optimálne množstvo kyslíka a optimálnu výšku teploty. Pri peciach je proces podobný, akurát zásobník treba raz za pár dní manuálne doplniť. Existujú už aj rôzne technologické novinky, ktoré Vám umožnia kúrenie ovládať pomocou diaľkového ovládača. Môžete si nastaviť program, ktorý Vaše vykurovacie zariadenie bude používať. Pohodlné nie? 🙂

Čo sú drevené pelety a na čo sa používajú?

Surová biomasa je lisovaná (tento proces sa nazýva peletizácia) a vznikajú z nej pelety – malé valce s priemerom 6 – 10 mm dlhé približne  20 – 50mm. Peleta je produkt z biomasy vyrobený z obnoviteľných látok – z recyklovaného drevného odpadu.  Najbežnejšie sú pelety z dreva, pilín, hoblín alebo iných drevných surovín, ktoré by sa inak nespotrebovali.  Drevný odpad je plne ekologický = neobsahuje žiadne lepidlá ani chemické látky či tmely.

drevene pelety na kurenie

Drevené pelety predstavujú možnosť pre alternatívne kúrenie. Bezodpadové spaľovanie, obnoviteľnosť a dostupná cena je dôvodom prečo je toto biopalivo čoraz viac využívané na vykurovanie.  Pelety sa využívajú pre vykurovanie domov a iných budov, ako biopalivo na výrobu elektrickej energie, a tiež ich možno využiť ako podstieľku pre domáce zvieratá.

Výroba a predaj peliet v IMAO

Naše pelety sú vyrábané z pilín z mäkkého dreva v BPS Tvrdošín. Bioplynová stanica Tvrdošín je zdrojom elektrickej energie a tepla, pričom časť energie je využívaná pre vlastnú spotrebu a zvyšok sa dodáva do distribučnej siete. Drevo sa premieňa na ekologické granulované pelety, ktoré sa následne používajú ako biopalivo.

IMAO ponúka na predaj drevené pelety v dvoch variantoch – vrecované pelety po 15kg  na palete (spolu 975kg) alebo BIG BAG vrece. Ak nemáte záujem o veľko-odber a naše pelety chcete iba vyskúšať, máte možnosť si zakúpiť 15kg vrece.

V prípade ak máte záujem o cenovú ponuku drevených peliet, prosím kontaktujte Ivana Adamusa na adamus@imao.sk alebo na telefónnom čísle 0915 931 274.