Aký druh vypínača si vybrať a kde ho použiť?

Určite sa už aj vám stalo, že ste uvažovali o kúpe nových alebo výmene starých vypínačov. Pre prvotný prieskum ste využili internet a natrafili ste na mnoho pojmov ako je spínač, stmievač, striedavý či krížový prepínač, spínač číslo 1, 2 – x. Ale vy ste predsa hľadali klasický vypínač, tak ako si vybrať? V tomto článku sa vám pokúsime priblížiť čo jednotlivé pojmy znamenajú, aké sú medzi nimi rozdiely a kde sa využívajú.

Vypínač a jeho časti

Vypínač  je vlastne  ručne ovládaný mechanický spínač,  ktorý slúži na zapínanie a vypínanie osvetlenia.  Každý vypínač sa skladá zo strojčeka, klapky a rámika.

  • Strojček je jadro – mechanizmus ,ktorý zabezpečuje technické fungovanie vypínača
  • Klapka je časť, ktorú ovládame prstami pri obsluhe vypínača.
  • Rámik zakrýva skrutky a prechod medzi stenou a klapkou. V súčasnej dobe plní okrem funkčnej aj dizajnovú funkciu, pretože na trhu nájdeme mnoho riešení rámikov.
vypinac zlozenie popis

Rozdelenie vypínačov

Na trhu je veľké množstvo tvarov, značiek a druhov vypínačov. Základne delenie (nazýva sa aj radenie vypínačov) podľa funkčnosti je nasledovné:

Spínač/ vypínač  č. 1

  • Najbežnejší typ vypínača nazývaný aj jednopólový alebo jednopáčkový. Jeho inštalácia je nenáročná, a preto je aj najjednoduchší na výmenu. Slúži na vypínanie a zapínanie svetla z jedného miesta. Vypínač č.1 je klasický vypínač pre ovládanie jedného okruhu svetla. 

Spínač / vypínač č.2 a č.3

  • Dvojpólový vypínač, ktorý má dva vstupy a výstupy. Funguje rovnako ako vypínač č. 1. Má jednu ovládaciu klapku a ovláda dva vodiče alebo obvody súčasne.
  •           Trojpólový vypínač, ktorý má tri vstupy a výstupy. Funguje rovnako ako vypínač č. 1. Má jednu ovládaciu klapku a ovláda tri vodiče alebo obvody súčasne.

Sériový spínač / vypínač  č. 5

  • Dvojpáčkový vypínač nazývaný aj lustrový. Slúži na vypínanie a zapínanie dvoch svetiel z jedného miesta. Je v podstate zdvojeným vypínačom č. 1 a umožňuje ovládať dva nezávislé obvody. Lustrový sa nazýva aj preto, že sa využíva napríklad pri svietidlách, ktoré majú oddelené ovládanie dvoch skupín žiaroviek.

Striedavý prepínač  / vypínač  č. 6

  • Jednopáčkový vypínač, nazýva sa aj schodiskový alebo chodbový. Slúži na zapínanie alebo vypínanie jedného svetla z dvoch miest. Využíva sa na schodiskách a dlhých priechodných chodbách, kde je potrebné svetlo rozsvietiť na jednom mieste a zhasnúť na druhom. Po vypnutí jedného výstupu je možné ho využiť ako vypínač č. 1.

Krížový prepínač  / vypínač  č. 7

  • Jednopáčkový vypínač, ktorý sa vždy používa spoločne s vypínačmi č.6. Medzi dvojicu striedavých prepínačov č. 6 je možné zaradiť ľubovoľný počet vypínačov č. 7. Tento vypínač sa používa pre zapínanie/vypínanie jedného svietidla (obvodu) z tretieho a ďalšieho miesta. Využíva sa najmä na schodiskách a chodbách spolu so striedavými prepínačmi. Pri zapájaní treba dbať na to aby bola dodržaná schéma – vypínače č. 6 musia vždy byť na koncoch a medzi nimi sú umiestnené krížové prepínače.

Tlačidlo

  • Jednopáčkový, prípadne dvojpáčkový vypínač. Mechanickým zatlačením dochádza k prepnutiu mechanizmu tlačidla do inej polohy. Existuje mnoho prevedení – tlačidlo môže mať jednu stabilnú polohu, do ktorej sa vráti pri uvoľnení, prípadne dve stabilné polohy ( do prvej polohy sa vracia opätovným stlačením a podobne). Tlačidlá sa využívajú pre spustenie ventilátorov v kúpeľniach a na toaletách, pre schodiskové automaty v panelákoch a bytovkách, na ovládanie žalúzií a podobne. Môžu mať rôzne piktogramy , čo je obľúbené keď ho chcete použiť ako zvonček.

Vypínače v kúpeľni, vonkajších priestoroch.

Rovnako ako svietidlá aj vypínače využívajú krytie IP. Do vonkajších priestorov siahajte po vypínačoch s vyšším krytím (IP44), ktoré sú odolné voči vonkajším podmienkam. Čo sa týka kúpeľne, odporúča sa využitie vypínačov s vyšším krytím, avšak ak dodržíte určité podmienky, môžete využiť aj obyčajné vypínače a zásuvky. Hlavné je, aby vypínače neboli umiestnené v umývacom priestore – odporúčaná vzdialenosť je aspoň 20cm od umývacieho priestoru a minimálne 60cm od vane alebo sprchového kúta.

Možností a riešení je mnoho, jednak čo sa týka funkčnosti, jednak dizajnu. Naše predajne spolu s e-shopom ponúkajú rôzne druhy vypínačov Legrand, je len na vás aké prevedenie si vyberiete.  Ponúkame všetky typy vypínačov, rámiky, tlačidlá so signálkami a piktogramami v rôznych prevedeniach a ešte omnoho viac.

V prípade, že by ste si pri nákupe neboli istý, ktorý druh vypínača je ten pravý, neváhajte sa opýtať nášho personálu, ktorý vám vždy ochotne poradí. Náš sortiment spínačov nájdete aj na eshope, kde ponúkame značku Legrand (Niloé, Cariva, Valena, Valena Life, Céliane, Plexo).