Ako si vybrať záhradné osvetlenie

Záhrada môže byť krásna nie len počas dňa, ale aj v noci. Stačí nápad, jednoduchý systém a zo záhrady už nemusíte mať počas večera temné bludisko. Spomeňte si na všetky tie nepríjemné chvíle, kedy ste sa snažili v úplnej tme trafiť kľúčom do zámku. Záhradné osvetlenie je dobrou investíciou, vďaka ktorej vytvoríte z každej záhrady či terasy útulný priestor, kde radi strávite príjemné večery s rodinou či priateľmi.  Zároveň tento typ osvetlenia má aj praktické využitie, napríklad pre osvetlenie príjazdových ciest, chodníkov a vstupných dverí.

Uľahčite si život

Pohybové snímače – sú súčasťou mnohých nástenných, ako aj stĺpikových svietidiel. Oceníte ich vo svojej záhrade či príjazdovej ceste, no taktiež slúžia ako veľmi dobrý bezpečnostný prvok. Je však potrebné si uvedomiť, že sa nehodí na miesta, kde dochádza k príliš častému pohybu ľudí, ako aj zvierat. Pretože pohybový snímač by neustále rozsvecoval svetlo aj keď to nie je potrebné.

Solárne osvetlenie – lacný a úsporný variant, ktorý sa hodí do každého prostredia. V tomto type osvetlenia sa po celý deň zhromažďuje slnečné žiarenie, ktoré svietidlo dokáže premeniť na elektrickú energiu.

Súmrakový senzor – ich najväčšou výhodou je, že sa dokážu zapnúť presne vo chvíli, kedy nastáva stmievanie. Ráno sa zase vďaka dennému svetlu vypnú.

Aké sú možnosti záhradného osvetlenia 

Záhradné svietidlá, ktoré sú určené do vonkajšieho prostredia sú k dispozícií v najrôznejších prevedeniach a formách napájania. Vybrať si môžete zo širokej ponuky stĺpikových záhradných lámp, stojacích lámp, nástenných lámp alebo vonkajšieho závesného osvetlenia.  Zákazníci majú v obľube predovšetkým solárne, elektrické a LED lampy.

Záhradné elektrické osvetlenie – býva štandardne napájané 240V napätím, alebo nízkym napätím 12 – 24V. Ak by ste sa rozhodli pre klasické napájanie, to potrebuje pre svoju prevádzku elektrickú sieť s pripojením na 220 – 240V.  Nevýhodou je, že z hľadiska prenosnosti ste obmedzení dĺžkou kábla. Ako riešenie sa naskytá možnosť inštalácie záhradného osvetlenia do steny budovy, v ktorej je bezpečný elektrický obvod. Prípadne je možné natiahnuť káble priamo z domu alebo ich umiestniť do nezamŕzajúcej hĺbky v plastovej chráničke do zeme (60-80 cm), či schovať ich pod záhradné plastové obrubníky.  Naproti tomu nízke napätie 12-24V je bezpečnejšie a poskytuje vhodnú voľbu v prípade, že máte doma deti a domáce zvieratá.  Pre prevádzku je potrebné zabezpečiť si transformátor pre nízkonapäťové osvetlenie (menič AC / DC 230 / 12V), prípadne je možné svietidlo napájať aj cez 12V batérie cez solárny panel.

Záhradné solárne lampy – u spotrebiteľov veľmi obľúbený druh osvetlenia,  lebo pracuje s nízkym napätím a vďaka tomu je bezpečný. Jeho najväčšou výhodou sú nulové náklady, pretože využívajú ako svoj zdroj energie slnečné žiarenie. Záhradné solárne lampy tak poskytujú ideálne riešenie pre záhrady bez potreby využitia elektrickej energie.

Záhradné LED lampy – si získali svoju obľubu predovšetkým pre svoju vysokú svietivosť a nízku spotrebu energie.  Medzi ich výhody patrí okrem iného aj vysoká odolnosť voči mechanickému poškodeniu a možnosť inštalácie aj do miest s vysokou vlhkosťou či prašnosťou (záleží od IP krytia).  Takýto typ záhradného osvetlenia je okrem iného aj šetrný k životnému prostrediu, pretože neobsahuje žiadne toxické látky (olovo, ortuť,…) a je ich možné inštalovať kdekoľvek.

 

Kompletnú ponuku záhradných svietidiel nájdete u nás na e-shope.