vianočné osvetlenie - skladovanie

Ako odzdobiť vianočný stromček a uložiť vianočné osvetlenie na budúci rok?

Vianočné sviatky ubehli ani sme sa nenazdali. Aj keď je už týždeň po Troch kráľoch, mnohí z nás skladanie vianočných dekorácií stále odkladajú. Opäť však prišiel čas kedy s povianočnou depresiou prichádza aj povinnosť zložiť vianočné osvetlenie z balkónov a odzdobiť vianočný stromček.

Ak aj Vy patríte ku tým, ktorí vianočné osvetlenie zo zásady skladajú až po 12. Januári tak určite oceníte nasledujúce tipy ako uskladniť vianočné svetielka tak, aby ste sa budúci rok vyhli ich opätovnému rozmotávaniu. Nasledujúce metódy Vám pomôžu tiež pri skúšaní svetiel v elektrickej sieti pred ich použitím.

1. Omotajte vianočné osvetlenie okolo plechovky z kávy

Veľmi populárnym spôsobom ako skladovať vianočné osvetlenie je použitie plechovej nádoby napríklad z kávy alebo kakaa. Nádobu pred použitím poriadne umyte a vysušte. Pomocou noža alebo nožníc narežte vrchnák a do nádoby vložte zástrčku. Zástrčku takto oddelíte od svetielok a vďaka tomu ju okamžite budúci rok nájdete. Tiež budete schopní vyskúšať či osvetlenie funguje aj bez toho aby ste ho rozmotávali. Ak máte starší typ vianočných svetielok, do plechovice môžete vložiť náhradné žiarovky, prípadne predlžovacie káble, ktoré máte vyhradené pre použitie s Vašími vianočnými svetielkami :). Plechovicu so svetielkami uložte ku Vaším vianočným dekoráciám. Dbajte na to aby hlavne staršie farebné osvetlenie bolo uložené na tmavom mieste – zabráni to vyblednutiu žiaroviek (modré, zelené a fialové žiarovky majú tendenciu stratiť svoju farbu a svietivosť skôr ako červené a žlté.)

2. Pre bezpečné uskladnenie vianočného osvetlenia použite kartón alebo tvrdý papier

Na trhu nájdete mnoho „držiakov na káble“ dokonca aj na vianočné osvetlenie. Prečo však kupovať niečo čo si jednoducho dokážete vyrobiť aj sami? Stačia Vám nožnice a tvrdý papier alebo kartón. Po okrajoch kartónu urobte z oboch strán zástrihy tak ako na videu nižšie. Potom už len obmotajte vianočné osvetlenie.

3. Vianočné svetielka dajte do krabice a oddeľte vrstvy obyčajným papierom

Táto metóda je vhodná najmä pre vonkajšie vianočné osvetlenie alebo LED svetelných hadov, ktoré sa používajú v exteriéroch a sú objemnejšie ako svetelné reťaze na vianočný stromček. Budete potrebovať iba veľkú kartónovú krabicu a baliaci alebo obyčajný papier. Vianočné osvetlenie ukladajte do krabice tak ako na videu, vrstvy oddeľte papierom a budúci rok Vám ozdobovanie pôjde jednoduchšie aj bez rozmotávania 🙂

4. Vianočné svetelné reťaze a závesy zmotajte do celofánu

Tento tip na zbalenie vianočných svetielok je veľmi jednoduchý a vhodný najmä pre svetelné závesy, ktoré sú obľúbeným typom vianočného osvetlenia. Jediné, čo budete potrebovať je celofán, ktorý natiahneme do dĺžky svetielok. Svetielka vystrieme, položíme na celofán a začneme zmotávať. Pre lepšie pochopenie si pozrite videonávod 🙂

Zdroj: tescoliving.com, Pinterest, Youtube