10 tipov ako cez leto ušetriť energiu

Počasie už pár dní napovedá príchod leta, na ktoré sme sa tešili. Konečne si môžeme užívať teplé letné dni a noci. Cez leto má mnoho domácností  vyššiu spotrebu energie, a preto vás môže prekvapiť vyšší účet za elektrinu. Prečo je to tak? Môže za to klimatizácia, väčšia spotreba vody na sprchovanie alebo viac elektrickej energie na spustenie ventilátorov? Áno, toto môžu byť dôvody, pre ktoré Váš účet za elektrinu odrazu stúpol. Pozrite si preto našich 10 tipov na úsporu energie.

  1. Vymeňte žiarovky za úspornejšie

Ak ste tak ešte neurobili, nainštalujte vo svojej domácnosti energeticky úspornejšie žiarovky. Nahraďte klasické žiarovky LED svetelnými zdrojmi. Pri nižšom výkone sú omnoho efektívnejšie. Tiež vydržia dlhšie  a ušetria Vám peniaze.

  1. Odpojte elektroniku, ktorú nepoužívate

Elektrické spotrebiče ako herné konzoly, počítače a laptopy využívajú elektrickú energiu aj keď sú vypnuté. Elektroniku môžete odpájať manuálne, alebo si pomôcť predlžovacími káblami s vypínačmi. Našim tipom je aj použitie spínacích hodín, ktoré vypnú spotrebiče v nastavenom čase, napríklad keď ste v práci či škole. 

  1. Používajte termostaty

Siahnite po programovateľnom termostate, ktorým ľahko budete vedieť upraviť teplotu vo Vašom dome. Regulovaním  teploty cez deň (keď nikto nie je doma), môžete docieliť úsporu energie až 30% ročne.

  1. Ochráňte sa pred slnkom závesmi a žalúziami

Keď nie ste doma používajte závesy alebo vonkajšie žalúzie, skrátka všetko, čo zabraní priechodu slnečných lúčov dovnútra. Slnko je najhorúcejšie práve cez obed a nahrieva dom či byt aj keď nie ste doma. Pomôže aj keď zatvoríte dvere do miestnosti, ktoré zriedkavo používate. Tiež by ste mali mať zatiahnuté záclony keď ste vo vnútri, aby ste zabránili priamemu slnečnému žiareniu.

  1. Máte doma ventilátory?

Alternatívou ku klimatizácii sú aj stropné či stolové ventilátory. Pomôžu pohnúť zdanlivo nehybný vzduch v byte či dome, a tiež sú úspornejšie ako klimatizácia. 

  1. Kratšie a studenšie sprchy

V letnom období sa sprchujeme častejšie. Aby ste znížili spotrebu energie sprchujte sa kratšie a nedávajte si horúcu sprchu. V lete na osvieženie stačí aj vlažná voda :). Tiež zvážte inštaláciu ohrievača vody, ktorý ohrieva vodu len vtedy keď je to potrebné a nezadržuje ju horúcu v bojleri.

  1. Trávte viac času vonku

Leto je perfektným časom tráviť viac času vonku. Je jedno či vyrazíte na kúpalisko, na turistiku alebo výlet. Podstatné je, že v lete sme viac von a doma nepotrebujeme tráviť toľko času. Aj to by malo prispieť ku úspore energie

Ak máte vo Vašej domácnosti klimatizačnú jednotku máme pre Vás ďalšie tipy:

  1. Vymeňte starú klimatizáciu

Ak máte v domácnosti klimatizačnú jednotku a bývate v byte alebo dome, ktorý je starší ako 20 rokov, je čas zvážiť jej výmenu. Klimatizácia môže byť zastaraná, ale hlavne energeticky neefektívna. Na Slovensku síce nemáme extrémne klímatické podmienky, ale letá sú čoraz horúcejšie. Aj preto čoraz viac ľudí vybavuje svoje domy klimatizačnými jednotkami. Nezabúdajte však, že existujú aj menej nákladné varianty, ktoré majú energeticky schválené programové štandardy. Tieto jednotky sú navrhnuté tak, aby dbali jednak na efektívnosť chladenia, ale aj na šetrenie energie.

  1. Čistite a pravidelne kontrolujte klimatizáciu

Uistite sa , že filtre v klimatizácii sa pravidelne menia a venujte im odbornú údržbu. Aj vďaka tomu zabezpečíte správne fungovanie a efektívnejšie šetrenie energie.

  1. Vyhnite sa únikom tepla

Správne utesnenie trhlín v izolácii platí tak ako pre udržanie tepla, aj pre klimatizáciu. Utesnite všetky trhliny a poškodené spoje, aby ste sa vyhli únikom studeného vzduchu. Aký zmysel by malo vháňať studený vzduch do domu, kde by ste kvôli zlému zatepleniu ochladzovali podkrovie? Preskúmajte preto všetky priestory, kde by mohol vzduch unikať (okolie okien, dverí, zásuviek, vypínačov atď.) alebo zavolajte odborníkov, ktorí Vám s tým pomôžu.

 

                                                                                                                                                                Zdroj:freshome.com, completeelectrical.biz