Dávajte si pozor na neopatrné zaobchádzanie s elektroinštaláciou!

V lete trávime vonku omnoho viac času ako cez ktorékoľvek iné ročné obdobie. Práve preto špekulujeme ako si pobyt na čerstvom vzduchu spríjemniť a vylepšiť.  Všetci sme sa stretli s podomácky vymyslenými „zlepšovákmi“, ako si predlžovacie káble natiahnuť z domu až ku bazénu alebo priamo ku grilu. Pozor však na práve takéto výmysly. Nezabúdajte, že prvoradá je bezpečnosť  a že neopatrné zaobchádzanie s elektroinštaláciou by sa Vám nemuselo vyplatiť.

Elektroinštalácia v starých domoch

Elektrická inštalácia vnútri starých domoch je vo veľa prípadoch zastaraná. Tieto elektrické obvody, ktoré boli navrhované pred desiatkami rokov, nerátali so všetkými výdobytkami modernej  techniky. Práve to môže predstavovať nebezpečenstvo požiaru. Ak kupujete dom, ktorý je starší ako 50 rokov, určite je na mieste najať elektrikára, ktorý skontroluje všetky elektrické rozvody. Nejde iba o to, skontrolovať či je izolácia káblov v poriadku, ale najmä o to, zistiť či predchádzajúci majiteľ neurobil s elektroinštaláciou niečo nebezpečné.

Na čo treba dať pri elektrickej inštalácii pozor?

Nie každý môže byť  odborník na všetko. Preto Vám prinášame pár bežných problémov, s ktorými sa môžete stretnúť. Skúste sa im vyvarovať a predísť tak nebezpečným situáciám.

1. Žiarovka vo svietidle má vyšší výkon ako je jeho maximálny výkon

Zvýšená teplota, ktorú produkuje žiarovka, môže roztaviť a zlepiť zásuvku a izoláciu na drôtoch, čo zvyšuje riziko skratu. Výmena žiarovky nemusí byť riešením problému, pretože vodič môže ostať poškodené aj po jej nahradení. Vždy sa preto držte označenia na svietidlo (napr. max. 40W) a vždy budete vedieť akú žiarovku je bezpečné použiť. Pri neoznačených svietidlách sa odporúčajú používať len žiarovky s nižším príkonom.

2. Svetlá blikájú, ked fučí vietor

Tento problém môže nastať najmä pri vonkajších inštaláciách – vtedy keď káble vedú z vonku do vnútra domu. Vonkajšie podmienky a nadzemná montáž môžu spôsobiť skrat kedykoľvek sa káble pohnú. Tiež hrozí roztrhnutie kábla, čo môže vyvolať požiar. V takýchto situáciách nezabudnite použiť prestup pre káble.

3. Hliníkové rozvody

Hliník sa používal najviac v 60. a 70.tych rokoch ako lacná náhrada medi. Keďže hliník koroduje v kontakte s meďou, spojky sa môžu uvoľniť a kábel sa môže vznietiť.  Hliníkové káble majú životnosť cca 15 rokov – sublimujú a tak strácajú svoj objem. V mnohých panelákoch sú ešte do dnešnej doby hliníkové rozvody. Ak uvažujete o kompletnej prerábke rozvodov a elektroinštalácie určite sa nebojte investovať do nových medených káblov a nespájajte ich so starými hliníkovými.

4. Zvýšené riziko úrazu elektrickým prúdom vo vlhkých priestoroch

Ak ešte nemáte v rozvodnej skrini nainštalované prúdové chrániče, tak je čas tak urobiť. Hlavne pokiaľ sa jedná o miestnosti , kde je zvýšená vlhkosť. Práve tu hrozí väčšie nebezpečenstvo úrazu elektrickým prúdom. Pri akejkoľvek  súčasti elektroinštalácie je dôležité si pozrieť parametre a prostredie, do ktorého  zariadenie umiestňujeme.

Elektrická inštalácia – ako to nerobiť?

Každý sa občas snaží uľahčiť si prácu a špekuluje nad tým, ako sa veci dajú urobiť jednoduchšie. Bohužiaľ  vo väčšine prípadov si to sami len viac komplikujeme. Ak aj Vy máte podobného experta, ktorému sa občas podarí nejaký „husársky kúsok“, určite si pri nasledujúcich obrázkoch poviete : „Tak toto som už niekde videl“.  Práve takéto zlepšováky sú pri neodbornom zaobchádzaní  veľmi nebezpečné. Aj preto je vždy lepšie nechať elektroinštaláciu na odborníkov.