Aj svetoznáme stavby využívajú obnoviteľné zdroje energie

S rastúcim záujmom o zmenu klímy a znečistenie ovzdušia sa ľudia na celom svete obracajú na solárnu energiu ako prostriedok na výrobu čistej a udržateľnej energie. Elektrina generovaná solárnymi panelmi a inými solárnymi zariadeniami poskytuje lacnejšiu a ekologickejšiu alternatívu spaľovania fosílnych palív na uspokojenie energetických potrieb súčasnosti. Za posledné desaťročie sa zvýšil počet pokrokovo zmýšľajúcich architektov, inžinierov i vládnych predstaviteľov, ktorí implementovali technológiu solárnej energie, aby naplnili energetické požiadavky.

Budova slnečných hodín (Dezhou, Čína)

Budova slnečných hodín s rozlohou 807 000 m2, ktorá sa nachádza v Dezhou v čínskej provincii Shandong, je od roku 2009 najväčšou kancelárskou budovou na svete so solárnym pohonom a bola navrhnutá tak, aby vyzerala ako obrovské slnečné hodiny. Okrem toho, že je budova poháňaná čistou solárnou energiou, obsahuje množstvo energeticky úsporných inovácii v oblasti izolácie a podlahy, ktoré znižujú jej celkovú spotrebu energie na 30%, čo je hlboko pod národným priemerom.

Národný štadión (Kaohsiung, Taiwan)

Národný štadión v Kaohsiungu bol otvorený v júli 2009 ako miesto konania Svetových hier. Štadión, ktorý navrhol svetoznámy japonský architekt Toyo Ito, bol postavený za 150 miliónov dolárov a je pokrytý tisíckami solárnych panelov v pološpirálovom tvare pripomínajúcom hada. 8 884 solárnych panelov dokáže vyrobiť až 1,14 GWh elektriny ročne, čím ušetrí 660 ton emisií oxidu uhličitého z uvoľnenie do atmosféry. Okrem zachytávania sily slnka, strecha štadiónu zhromažďuje dažďovú vodu cez systém potrubí a zásobných nádrží, ktorá sa potom používa na zásobovanie štadiónu a zavlažovanie trávnika.

Eiffelova veža (Paríž, Francúzsko)

Ikonická parížska Eiffelova veža, pravdepodobne najznámejšia budova na svete, bola vybavená solárnymi panelmi, veternými turbínami, sklenenými podlahami a zariadením na zachytávanie dažďovej vody v snahe urobiť budovu šetrnejšou k životnému prostrediu. Samotná energia generovaná solárnymi panelmi ohrieva polovicu vody použitej v Eiffelovej veži. renovácia Eiffelovej veže v roku 2013 – ktorá bola považovaná za zázrak architektonického inžinierstva, keď bola prvýkrát otvorená v roku 1189 – pomohla pokračovať v jej dedičstve ako žiarivý príklad ľudskej vynaliezavosti.

Burj Khalifa (Dubaj, Spojené arabské emiráty)

Najvyššia budova na svete využíva solárne panely, ktoré pomáhajú uspokojiť jej závratný dopyt po energii. 384 solárnych panelov mrakodrapu Burdž Chalífa, ktoré sa týčia 2 717 m nad panorámou Dubaja, ušetria každý deň ekvivalent 3 200 kWh energie a používajú sa na ohrev 140 000 litrov vody na dennú spotrebu nájomníkmi budovy.

Biely dom (Washington D. C., Spojené štáty americké)

V roku 2010 nechal prezident Barack Obama vybaviť Biely dom solárnymi panelmi, ktoré symbolizovali jeho odhodlanie napredovať v rozvoji americkej obnoviteľnej energie. Napodiv, prvé solárne panely, ktoré dodávali Bielemu domu energiu, nainštaloval prezident Jimmy Carter v roku 1979 a neskôr v roku 1981 ich odstránil prezident Ronald Reagan.

Premenu slnečného žiarenia na elektrickú energiu zabezpečujú fotovoltaické panely rôznych rozmerov a výkonov. S inštaláciou týchto riešení máme niekoľkoročné skúsenosti a dovedna sme zrealizovali projekty s inštalovaným výkonom viac ako 90 MW, čo dokáže pokryť spotrebu 200 000 domácností.

V našej ponuke nájdete fotovoltaické panely i všetky potrebné komponenty a príslušenstvo. Zabezpečiť dokážeme panely od rôznych výrobcov s rôznym výkonom a parametrami. Panely a ďalšie príslušenstvo, ktoré máme skladom, si môžete prezrieť v našom e-shope