sk sk en Romania Bosna and Herzegovina Hrvatska Srbia    

Infolinka: +421 (0) 42 / 44 31 879     E-shop: 
 • Default
 • Title
 • Date
 • Random

  3 nové koncepty automobiliek – sú elektromobily našou budúcnosťou?

   elektromobily-nasou-buducnostou-volksvagen-i-d-buzz-cover

   Tesla už dávno nie je jediný výrobca, ktorý predáva elektromobily. Mnohé svetové automobilky sa vydávajú na túto „zelenú cestu“ s vlastnými modelmi automobilov. Preto sme sa Vám rozhodli predstaviť snaženie niektorých popredných spoločností. Mal by sa Elon Musk začať obávať konkurencie?

   Na Slovensku aj vo svete bolo slovo Tesla veľmi dlho synonymom pre elektromobil. Je to tak však aj v dnešnej dobe? Pri inovatívnych projektoch, s ktorými Elon Musk  v posledných rokoch prichádza sa z pôvodne automobilovej spoločnosti stáva korporácia, ktorá naozaj myslí zeleno a investuje do vývoja technológií využívajúcich obnoviteľné zdroje energie. Aj ostatné automobilové spoločnosti sa snažia držať krok a prichádzajú s novými konceptmi áut využívajúcich solárne panely a obnoviteľné zdroje.

   Volkswagen stavil na overenú klasiku – „hipisácky“ mini bus

   Určite si všetci pamätáte kultový mikrobus Volkswagen Transporter. Výrobca ho opäť prináša do výroby, tentokrát však bez fosílnych palív – stal sa z neho elektromobil.

   volkswagen-transporter-2017-i-d-buzz-elektromobil

   Nový Volkswagen bude ekologická 4 dverová dodávka s 369 koňmi pod kapotou. Vďaka akumulátoru s kapacitou 111 kWh sa batéria dobije za 30 minút na 80% a elektromobil bude môcť dosiahnuť rýchlosť do  160km/h.

   Volkswagen oznámil svoj nový projekt  v Kalifornii minulý týždeň, avšak ak aj vy ste milovníkom tohto vozidla, budete si naň musieť počkať. Do showroomov spoločnosti sa dostane až v roku 2022. Minibus  je súčasťou väčšieho zámeru spoločnosti predstaviť do roku 2025 aspoň 30 elektrických alebo hybridných modelov. Aj to je jedna z reakcií na minuloročný škandál s emisiami.

   volkswagen-transporter-2017-i-d-buzz-elektromobil-1

   Pôvodný mikrobus sa na trh dostal ešte v roku 1950 a rýchlo sa stal symbolom protikultúrneho hnutia. Jeho výroba skončila v roku 2013 kvôli nedostatku moderných bezpečnostných prvkov (napr. absencii airbagov a protiblokovacích bŕzd). Prečo sa spoločnosť rozhodla práve pre tento model? Generálny riaditeľ spoločnosti Herbert Diess odpovedal na túto otázku nasledovne: „Minibus Wolkswagen Transporter spája minulosť a budúcnosť. Mikrobus je už dlho súčasťou životného štýlu, a práve preto sme sa ho rozhodli priniesť naspäť ako ekologické elektrické vozidlo.“

   Audi e-tron quattro so solárnou strechou

   Audi sa spojilo s Hanergy aby vytvorili špeciálne solárne panely pre svoje nové modely. Konceptom modelu e-tron quattro je aplikovať ich na sklenenú strechu. Solárny panel bude tak flexibilný, že sa dokáže prispôsobiť akejkoľvek časti strechy. Vyvinuté budú spoločnosťou Alta Devices, ktorá patrí pod Hanergy a špecializuje sa práve na tenkovrstvé solárne panely. Dôjde tak ku spojeniu fotovoltaiky a elektrického motora.

   audi-e-tron-quattro-elektromobil-so-solarnou-strechou

   Energia generovaná solárnymi panelmi sa bude využívať najmä na napájanie vnútri vozidla (napr. klimatizácia alebo vyhrievanie sedadiel). Batéria elektromobilu sa sústredí tak viac na výkon vozidla. Pri jej plnom nabití sa očakáva dojazd takmer 500 kilometrov.

   Podľa Bernda Martensa (člena predstavenstva Audi) je práve dojazd pre zákazníkov najpodstatnejšou vlastnosťou vozidiel. Práve vďaka inovatívnej solárnej technike v elektromobiloch sa rozšíri ich výkon. Spoločnosť si tak sľubuje tiež väčší podiel na trhu.

   Mitsubishi a Nissan sa zameriava na nabíjacie stanice v UK

   Nový zaujímavý projekt , ktorý podporujú dve veľké automobilové spoločnosti Mitsubishi a Nissan, je postavený na  nabíjacích staniciach. Projekt s názvom Parker (parkovač)  sľubuje majiteľom elektromobilov tisíce dolárov ročne. Ako to je možné?

   Na základe obavy z toho, že elektromobily môžu ovplyvniť elektrické siete a spôsobiť výpadky, vznikol projekt Parker. Majitelia elektromobilov odparkujú svoje vozidlá na nabíjacej stanici za účelom toho, aby vytvorili určitý výkon, ktorý bude vrátený do elektrickej siete. Práve zaň dostanú zaplatené.

   mitsubishi-nissan-elektromobily-vracaju-energiu-spat-do-siete

   Služba funguje podobne ako portál na ubytovanie Airbnb. V tomto prípade „prenajímate“ však elektromobil, nie nehnuteľnosť. Chcete z neho získať maximálny úžitok, aj vtedy keď ho práve nepoužívate – vtedy vracia energiu späť do siete.

   Prvé stanice boli uvedené do prevádzky a podľa prieskumov majiteľom elektromobilov generujú zisk približne 1 500€ ročne. Sieť tak nie je preťažená a majitelia vozidiel tak zarobia peniaze „iba“ za parkovanie.

   Aj iní výrobcovia automobilov zmýšľajú zeleno

   Popri tom všetkom sa aj ďalšie automobilky snažia o inovácie. Ford sa snaží dobíjať čínsky trh s novými modelmi elektromobilov. Takisto Chevrolet prišiel s konceptom, ktorý je priamym konkurentom modelu Tesla S750. Infraštruktúra dopravy sa pomaly začína meniť. Preto môžeme iba netrpezlivo očakávať, čo nám v tejto oblasti budúcnosť prinesie.

   Zdroj: greenmatters.com

   Súvisiace položky

   • Dánsku školu Nordhavn pokrývajú tisícky solárnych panelov

    danska-skola-kodan-nordhavn-solarna-fasada-panelyC.F. Möllerovu medzinárodnú školu Nordhavn v Kodani pokrýva až 12 000 solárnych panelov. Pýtate sa ako to je možné? Veľmi jednoducho – sú umiestnené vo fasáde. Ide o jednu z najväčších solárnych fasád na svete. Fotovoltaike a obnoviteľným zdrojom energie Dánsko priraďuje čoraz väčší zmysel. Ako teda solárne panely na tejto dánskej škole fungujú?

   • Čo nové pre nás chystá TESLA v tomto a budúcom roku?

    tesla-novinky-2017-elektromobily-nabijacie-stanice

    Tesla neustále prichádza s novými technológiami a novinkami v oblasti obnoviteľných zdrojov a dopravy. Elon Musk je obrovský vizionár, a to sa samozrejme odráža aj na celkovom imidži firmy. Aké vízie a projekty chce Tesla v blízkej budúcnosti zrealizovať alebo už zrealizovala?

   • Solárna strecha od spoločnosti Tesla – Elon Musk odhaľuje nové podrobnosti

    solarna-strecha-tesla-solarne-dlazdice-tuscanProjekt solárnej strechy, s ktorým prišiel CEO Tesla Motors Elon Musk spolu so SolarCity, sa v minulom týždni dočkal odhalenia viacerých nových podrobností. Čo môžeme od solárnej strechy čakať?

   • Flexibilný solárny panel je až o 80% ľahší oproti tradičným fotovoltaickým panelom

    solarny-panel-sunman-coverSpoločnosť Zhengrong Shi predstavila ultratenký solárny panel  eArche, ktorý je schopný prispôsobiť svoj tvar aj zložitejším povrchom. Tento solárny panel bol navrhnutý tak, aby sa prispôsobil povrchu strechy budov, autobusov aj automobilov. Fotovoltaické panely vyrábané touto technológiou, ktoré vyrobia až 40KW energie, už sú umiestnené na viacerých miestach v Austrálii.

   návrat hore

   Stránka využíva súbory cookies. Tieto súbory nám pomáhajú pri zlepšení našich služieb. Viac informácií