sk sk en Romania Bosna and Herzegovina Hrvatska Srbia    

Infolinka: +421 (0) 42 / 44 31 879     E-shop: 
 • Default
 • Title
 • Date
 • Random

  Dánsku školu Nordhavn pokrývajú tisícky solárnych panelov

   danska-skola-kodan-nordhavn-solarna-fasada-panelyC.F. Möllerovu medzinárodnú školu Nordhavn v Kodani pokrýva až 12 000 solárnych panelov. Pýtate sa ako to je možné? Veľmi jednoducho – sú umiestnené vo fasáde. Ide o jednu z najväčších solárnych fasád na svete. Fotovoltaike a obnoviteľným zdrojom energie Dánsko priraďuje čoraz väčší zmysel. Ako teda solárne panely na tejto dánskej škole fungujú?

   Dánsku školu Nordhavn pokrýva neuveriteľné množstvo solárnych panelov. Na kodanskej inštitúcii je umiestnených až 12 000 špeciálnych fotovoltaických panelov. Spolu tvoria najväčšiu solárnu fasádu na svete. Tieto solárne panely môžu vygenerovať až 300 megawatt hodín elektrickej energie za rok. To predstavuje viac ako polovicu energie, ktorú škola ročne spotrebuje. Len fotovoltaika tak pokryje viac ako polovicu celkovej ročnej spotreby elektrickej energie.

   danska-skola-kodan-fotovoltaicke-panely-nordhavn

   Solárne panely vyvinula švajčiarska výskumná inštitúcia EPFL (École Polytechnique Fédérale de Lausanne). Cieľom výskumov bolo, aby panely mohli mať rôzne farby – červenú, modrú, zlatožltú či morskú zelenú. Od výroby prvých vzoriek až do vzniku solárnej fasády prešiel dlhý čas – výrobný proces trval približne 12 rokov.  Výskumníci vyvinuli špeciálne filtre, ktoré boli na sklenené panely nanášané v nanometrických vrstvách. Filtre sú navrhnuté tak, aby vždy zrkadlili len určitú vlnovú dĺžku svetla. Na základe toho sa bude z nich odrážať svetlo ako viditeľná farba. Obrovskou výhodou je, že výskumníci dosiahli výraznú farbu dlaždíc aj bez použitia pigmentov a bez zníženia energetickej účinnosti. Zvyšok slnečného žiarenia, ktoré nebudú odrážať filtre, absorbujú a premenia na energiu fotovoltaické panely.

   danska-skola-kodan-solarne-panely-nordhavn

   Nordhavn podporuje aj iné obnoviteľné zdroje energie

   Okrem solárnych panelov má škola Nordhavn ďalšie zaujímavé vlastnosti a ekologicky šetrné funkcie. Podľa samotnej riaditeľky inštitúcie, Jennifer Weyburnovej celý areál školy predstavuje udržateľné riešenia pre budúcnosť. Študenti sa tak budú môcť o obnoviteľných zdrojov energie a o ich využívaní učiť priamo z praxe. Aj vďaka tomu je možné do učebných osnov začleniť  inovatívnu architektúru a zamerať sa na udržateľnosť.

   dansko-skola-kodan-fotovoltaicke-panely-nordhavn

   Škola sa okrem solárnej fasády môže pochváliť aj ďalšími  skvelými riešeniami. Má vysoko výkonnú tepelnú izoláciu, zelenú strechu, LED osvetlenie, solárne vykurovanie, zber dažďovej vody – skrátka všetky prvky, ktoré by moderná, energeticky nenáročná budova 21. storočia mala mať. Šetrenie životného prostredia a úspora energie je hlavným prvkom - toalety využívajú  dažďovú vodu na splachovanie, všetky svetlá a vodovodné batérie sú riadené senzormi. Biologický odpad z kuchyne je napojený na bio-tank (malinkú bioplynovú stanicu) a je opäť použitý na kŕmenie zvierat.  Dokonca úroveň CO2 je monitorovaná senzormi a upravená tak, aby šetrila energiu a optimalizovala pohodlie. Všetko je nastavené tak, aby sa minimalizovali náklady a objem spotrebovanej energie.

   Dánsko bez fosílnych palív do 2025?

   Dánsko (a najmä jeho hlavné mesto Kodaň) je jedným z „najzelenších“ miest na svete. Rovnako o tom svedčia aj jeho ciele do budúcnosti. Dáni plánujú zamedziť investície do fosílnych palív a podporujú obnoviteľné zdroje energie.  Vďaka tomu dúfajú, že Kodaň sa do roku 2025 stane prvým hlavným mestom, ktoré nebude závislé od fosílnych palív. Uvidíme či sa im to podarí – určite im však držíme palce☺.

   Zdroj: instagram, ecowatch.com, greenmatters.com

   Súvisiace položky

   • 3 nové koncepty automobiliek – sú elektromobily našou budúcnosťou?

    elektromobily-nasou-buducnostou-volksvagen-i-d-buzz-cover

    Tesla už dávno nie je jediný výrobca, ktorý predáva elektromobily. Mnohé svetové automobilky sa vydávajú na túto „zelenú cestu“ s vlastnými modelmi automobilov. Preto sme sa Vám rozhodli predstaviť snaženie niektorých popredných spoločností. Mal by sa Elon Musk začať obávať konkurencie?

   • Čo nové pre nás chystá TESLA v tomto a budúcom roku?

    tesla-novinky-2017-elektromobily-nabijacie-stanice

    Tesla neustále prichádza s novými technológiami a novinkami v oblasti obnoviteľných zdrojov a dopravy. Elon Musk je obrovský vizionár, a to sa samozrejme odráža aj na celkovom imidži firmy. Aké vízie a projekty chce Tesla v blízkej budúcnosti zrealizovať alebo už zrealizovala?

   • 4 solárne vychytávky, o ktorých ste možno ešte nepočuli

    vstavane-baterie-solarne-panely-off-grid-systemKaždý rok sa na trhu objavia nové sľubné projekty, ktoré by mohli znamenať revolúciu v solárnom priemysle. Ktoré z nich majú potenciál, a ktoré sú naopak odkázané na zabudnutie? Budú medzi tie úspešné patriť aj nové batérie, ktoré sú umiestnené priamo na paneloch alebo solárna farba?

   • Vedeli ste, že znečistenie ovzdušia ovplyvňuje činnosť solárnych panelov?

    michael-bergin-duke-university-institute-of-technology-gandhinagarAko súvisí prach a nečistoty vo vzduchu s činnosťou solárnych panelov? A ovplyvňujú vôbec tieto častice v ovzduší činnosť fotovoltaických panelov? Michael Bergin z Duke University publikoval štúdiu, v ktorej poukazuje na skutočnosť, že fotovoltaika v prašnom prostredí má naozaj nižší výkon.

   návrat hore

   Stránka využíva súbory cookies. Tieto súbory nám pomáhajú pri zlepšení našich služieb. Viac informácií