­čĹÇ Ako si nepokazi┼ą o─Źi z nespr├ívneho osvetlenia v interi├ęri ­čĺí

Dobr├ę osvetlenie interi├ęru je d├┤le┼żit├ę, pokia─ż ide o prevenciu ├║navy o─Ź├ş, udr┼żanie ich zdravia v priebehu rokov a dokonca o zlep┼íenie va┼íej n├ílady. Pre─Ź├ştajte si nieko─żko tipov, ktor├ę je potrebn├ę zv├í┼żi┼ą pri navrhovan├ş alebo prer├íban├ş v├í┼ího domova pre zdrav┼íie o─Źi.

1. H─żadajte rovnomern├ę rozlo┼żenie svetla

Pri prechode zo siln├ęho svetla na slab┼íie svetlo chv├ş─żu trv├í, k├Żm sa va┼íe o─Źi prisp├┤sobia. Extr├ęmne jasn├ę osvetlenie va┼íej ob├Żva─Źky a slabo osvetlen├í jed├ílensk├í ─Źas┼ą m├┤┼że unavi┼ą va┼íe o─Źi pri prechode z jednej miestnosti do druhej. Preto je d├┤le┼żit├ę zabezpe─Źi┼ą relat├şvne rovnomern├ę rozlo┼żenie sveteln├Żch zdrojov v r├┤znych miestnostiach vo va┼íej dom├ícnosti. LED panely, ktor├ę osvet─żuj├║ ┼íirok├ę plochy stropu, s├║ dobr├Żm sp├┤sobom, ako zlep┼íi┼ą distrib├║ciu svetla v oblasti v├í┼ího domova.

2. Zahr┼łte funkcie stmievania

Ostr├ę a jasn├ę svetl├í m├┤┼żu po┼íkodi┼ą v├í┼í zrak. Aj ke─Ć pri vykon├ívan├ş ├║loh m├┤┼że by┼ą potrebn├ę siln├ę osvetlenie, je najlep┼íie obmedzi┼ą siln├ę zdroje svetla, aby ste predi┼íli ├║nave o─Ź├ş, ke─Ć ve─Źer relaxujete. Jedn├Żm zo sp├┤sobov, ako to urobi┼ą, je za─Źleni┼ą funkcie stmievania do sveteln├Żch zdrojov va┼íej ob├Żva─Źky a sp├ílne, ─Źo m├┤┼że tie┼ż pom├┤c┼ą vytvori┼ą upokojuj├║cu n├íladu.

3. Úloha osvetlenia

Stolov├ę lampy a in├ę pracovn├ę zdroje osvetlenia sa odpor├║─Źaj├║ na ─Ź├ştanie, p├şsanie a in├ę ─Źinnosti, ktor├ę si vy┼żaduj├║ s├║streden├ę videnie po─Źas dlh┼íieho ─Źasov├ęho obdobia. Mal├ę lampy, ktor├ę maj├║ ramen├í alebo oto─Źn├ę ramen├í, ktor├ę mo┼żno spusti┼ą alebo zdvihn├║┼ą, s├║ ├║─Źinn├ę na nasmerovanie svetla presne na miesto, ktor├ę chcete osvetli┼ą. Umiestnite lampy bl├şzko stolov, pracovn├Żch priestorov, miest na ─Ź├ştanie alebo povrchov na pr├şpravu jedla. Zv├í┼żte tie┼ż osvetlenie pod kuchynskou skrinkou.

4. Nain┼ítalujte bezpe─Źnostn├ę svetl├í

Ak m├í v├í┼í dom schody alebo tmav├ę chodby, potom je in┼ítal├ícia svietidiel na schodisko a chodn├şky ┼íikovn├Żm sp├┤sobom, ako zabr├íni┼ą nehod├ím a pom├┤c┼ą de┼ąom alebo n├ív┼ítevn├şkom orientova┼ą sa vo va┼íom dome, ke─Ć je tma.

5. Dávajte si pozor na odlesky

Ako starneme, poci┼ąujeme citlivos┼ą na oslnenie, ktor├ę je sp├┤soben├ę slne─Źn├Żm ┼żiaren├şm, svetlom odrazen├Żm od leskl├Żch povrchov alebo in├Żmi zdrojmi osvetlenia. Zabr├í┼łte oslneniu v├Żberom farieb na steny a n├íbytku s matn├Żm ÔÇô nie leskl├Żm ÔÇô povrchom a pou┼żit├şm polarizovan├ęho skla, z├ívesov alebo ┼żal├║zi├ş obmedzte oslnenie z nespr├ívneho typu prirodzen├ęho svetla vstupuj├║ceho do okien.

6. Pou┼ż├şvajte celospektr├ílne svetl├í

Celospektr├ílne osvetlenie (svetlo, ktor├ę pokr├Żva cel├ę ÔÇô alebo takmer cel├ę ÔÇô spektrum svetla, od infra─Źerven├ęho po takmer ultrafialov├ę) je najlep┼íou formou umel├ęho svetla pre va┼íe o─Źi. Svetlo s pln├Żm spektrom pom├íha v├Ą─Ź┼íine ─żud├ş lep┼íie vn├şma┼ą farby, ─Źo je d├┤le┼żit├ę najm├Ą pre umelcov a dizajn├ęrov. Niektor├ş odborn├şci dokonca tvrdia, ┼że ke─Ć┼że celospektr├ílne svetlo simuluje ├║─Źinky slne─Źn├ęho ┼żiarenia a jeho UV l├║─Źov, m├┤┼że ma┼ą pozit├şvny vplyv na va┼íu n├íladu a hladinu energie. Celospektr├ílne osvetlenie tie┼ż pom├íha vytv├íra┼ą pohodlnej┼íie prostredie na ─Ź├ştanie a ┼ít├║dium.

 

Neviete ak├ę osvetlenie zvoli┼ą do interi├ęru alebo exteri├ęru? My v├ím s t├Żm pom├┤┼żeme. Objednajte si u n├ís bezplatn├║ konzult├íciu.

Nezabudnite, ┼że v┼íetky na┼íe produkty n├íjdete na e-shope.