👀 Ako si nepokaziť oči z nesprávneho osvetlenia v interiéri 💡

Dobré osvetlenie interiéru je dôležité, pokiaľ ide o prevenciu únavy očí, udržanie ich zdravia v priebehu rokov a dokonca o zlepšenie vašej nálady. Prečítajte si niekoľko tipov, ktoré je potrebné zvážiť pri navrhovaní alebo prerábaní vášho domova pre zdravšie oči.

1. Hľadajte rovnomerné rozloženie svetla

Pri prechode zo silného svetla na slabšie svetlo chvíľu trvá, kým sa vaše oči prispôsobia. Extrémne jasné osvetlenie vašej obývačky a slabo osvetlená jedálenská časť môže unaviť vaše oči pri prechode z jednej miestnosti do druhej. Preto je dôležité zabezpečiť relatívne rovnomerné rozloženie svetelných zdrojov v rôznych miestnostiach vo vašej domácnosti. LED panely, ktoré osvetľujú široké plochy stropu, sú dobrým spôsobom, ako zlepšiť distribúciu svetla v oblasti vášho domova.

2. Zahrňte funkcie stmievania

Ostré a jasné svetlá môžu poškodiť váš zrak. Aj keď pri vykonávaní úloh môže byť potrebné silné osvetlenie, je najlepšie obmedziť silné zdroje svetla, aby ste predišli únave očí, keď večer relaxujete. Jedným zo spôsobov, ako to urobiť, je začleniť funkcie stmievania do svetelných zdrojov vašej obývačky a spálne, čo môže tiež pomôcť vytvoriť upokojujúcu náladu.

3. Úloha osvetlenia

Stolové lampy a iné pracovné zdroje osvetlenia sa odporúčajú na čítanie, písanie a iné činnosti, ktoré si vyžadujú sústredené videnie počas dlhšieho časového obdobia. Malé lampy, ktoré majú ramená alebo otočné ramená, ktoré možno spustiť alebo zdvihnúť, sú účinné na nasmerovanie svetla presne na miesto, ktoré chcete osvetliť. Umiestnite lampy blízko stolov, pracovných priestorov, miest na čítanie alebo povrchov na prípravu jedla. Zvážte tiež osvetlenie pod kuchynskou skrinkou.

4. Nainštalujte bezpečnostné svetlá

Ak má váš dom schody alebo tmavé chodby, potom je inštalácia svietidiel na schodisko a chodníky šikovným spôsobom, ako zabrániť nehodám a pomôcť deťom alebo návštevníkom orientovať sa vo vašom dome, keď je tma.

5. Dávajte si pozor na odlesky

Ako starneme, pociťujeme citlivosť na oslnenie, ktoré je spôsobené slnečným žiarením, svetlom odrazeným od lesklých povrchov alebo inými zdrojmi osvetlenia. Zabráňte oslneniu výberom farieb na steny a nábytku s matným – nie lesklým – povrchom a použitím polarizovaného skla, závesov alebo žalúzií obmedzte oslnenie z nesprávneho typu prirodzeného svetla vstupujúceho do okien.

6. Používajte celospektrálne svetlá

Celospektrálne osvetlenie (svetlo, ktoré pokrýva celé – alebo takmer celé – spektrum svetla, od infračerveného po takmer ultrafialové) je najlepšou formou umelého svetla pre vaše oči. Svetlo s plným spektrom pomáha väčšine ľudí lepšie vnímať farby, čo je dôležité najmä pre umelcov a dizajnérov. Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že keďže celospektrálne svetlo simuluje účinky slnečného žiarenia a jeho UV lúčov, môže mať pozitívny vplyv na vašu náladu a hladinu energie. Celospektrálne osvetlenie tiež pomáha vytvárať pohodlnejšie prostredie na čítanie a štúdium.

 

Neviete aké osvetlenie zvoliť do interiéru alebo exteriéru? My vám s tým pomôžeme. Objednajte si u nás bezplatnú konzultáciu.

Nezabudnite, že všetky naše produkty nájdete na e-shope.